Informasjon
Tema: Miljøovervåking
Dato: Onsdag 15. april 2026
Tidspunkt: 13:00 - 15:30
Sted: Auditoriet, Framsenteret, Tromsø
Arktis er i rask endring. Klimaendringer, økt aktivitet og naturlige variasjoner påvirker økosystemene i nord på måter vi fortsatt arbeider med å forstå. For å sikre kunnskap, bærekraftig forvaltning og gode beslutninger er miljøovervåking avgjørende.
Miljøovervåking er en systematisk innsamling av data for å dokumentere miljøtilstand og endringer over tid. Metodene spenner fra tradisjonelle feltundersøkelser til bruk av avansert sensorteknologi og fjernmåling. Moderne overvåking av natur og miljø inkluderer satellitter, droner, fly baserte systemer, sensorer for måling av luft- og vannkvalitet, automatiske måle- og prøvetakingsstasjoner, samt registrering av biologiske, kjemiske og fysiske parametere.
Arktiske forhold med store sesongvariasjoner, ekstrem kulde og skiftende lysforhold skaper særlige utfordringer for datainnsamling. Dette krever utvikling av ny teknologi og tilpasning av eksisterende løsninger for å sikre pålitelige og kontinuerlige målinger.
På seminaret vil ledende fagpersoner innen biologi og teknologi presentere resultater fra feltstudier der satellitter, droner og avanserte sensorer tas i bruk for å overvåke økosystemene i nord. Deltakerne får innsikt i hvordan teknologi åpner nye muligheter for bedre forståelse av arktiske endringer – og hvordan disse løsningene kan tas i bruk i praksis.
Prosjekter
Planer, data og erfaringer fra følgende sentrale prosjekter vil bli presentert:
COAT
Klimaøkologisk observasjonssystem for Arktisk Tundra (COAT) er et langsiktig overvåkningsprogram, organisert som et senter på UiT med NPI, NINA, og MET som sentrale partnere. COAT skal gi sikker dokumentasjon og tidlig varsling om effekter av klimaendringene på biomangfold, naturressurser og økosystemprosesser i norsk Arktis, som grunnlag for forvaltningstiltak og tilpasninger. COATs datainnhenting skjer igjennom feltkampanjer, fjernmåling, og en omfattende instrumentnettverk for måling av abiotiske og biotiske variabler. En viktig komponent av programmet er COAT Tools, som arbeider med utvikling, tilpasning, og kvalitetssikring av metoder fra teknologier til modellering.
Polhavet 2050
Polhavet 2050 er et nytt tiårig forskningsprogram der 18 norske institusjoner samarbeider for å bygge kunnskap om konsekvensene av at Polhavet går fra å være isdekket til åpent hav. Programmet omfatter feltundersøkelser, utvikling og bruk av koblet modellverktøy for operasjonell varsling og framtidsscenarier, og utvikling av polartilpassede autonome plattformer og sensorer for kontinuerlig miljøovervåking. Polhavet 2050 vil være et av Norges viktigste bidrag til det kommende Internasjonal Polaråret (2032/2033) og har ambisjoner om bredt internasjonalt samarbeid i hele programperioden.
SEAPOP/ SEATRACK
«SEAPOP er Norges nasjonale program for kartlegging, overvåking og forskning på sjøfugl, og ledes av NINA og Norsk Polarinstitutt (NP). Programmet driver en omfattende datainnsamling fra Oslofjorden i sør til Svalbard i nord, hvor bruk av moderne metoder står sentralt. SEATRACK er et internasjonalt sporings program for sjøfugl hvor hensikten er å kartlegge og forstå sjøfuglene utbredelse utenfor hekkesesongen. Programmet ledes av NP i samarbeid med NINA og nærmere 50 andre institusjoner i 16 land rundt Nord-Atlanteren. Programmet bruker ulike typer moderne sporingstekniker, og leverer kartprodukter som har en vid bruk i miljøforvaltning, forskning og industri».
Program
Innledning til seminaret ved Emeritus Geir Wing Gabrielsen (5-10 min)
COAT(30 min)
Dr. Eeva Soininen, UiT – Norges arktiske universitet
Teknologi gir nye muligheter – hvordan ta den i bruk på tundraen?
Polhavet 2050(30 min)
Dr. Arild Sundfjord, Norsk Polarinstitutt
Bærekraftig forvaltning av Polhavet - kunnskapsbehov og hva vi gjør for å fylle dem
Teknologi til bruk i miljøovervåking(30 min)
Prof. Asgeir J. Sørensen, Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Prof. 2 ved UiT Norges arktiske universitet.
Grensesprengende kartlegging og overvåking av Polhavet med heterogene autonome sensorbærende plattformer: fra verdensrommet til havrommet.
SEAPOP/SEATRACK(30 min)
Dr. Benjamin Merkel, Norsk Polarinstitutt
Ny teknologi åpner for muligheter til å overvåke og forstå sjøfugler gjennom hele året.
Spørsmål fra salen til foredragsholdere (20-30 min)
Arrangører
Norges Vitenskapsakademi for Polarforskning (NVP) ogNorges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA).
Seminaret samler forskere, teknologer, forvaltere og andre interesserte til faglig påfyll og dialog om fremtidens miljøovervåking i Arktis.
Velkommen!
Foto: Christian Lydersen / Ukjent

